Ks. Eliasz Gustyniewicz, przedostatni rektor Kolegium drohickiego (1837-1844), tak przedstawia przybycie pijarów do Drohiczyna...
więcejArchitektura i sztuka stały się dla niego formą służby Bogu i bliźnim. Wypracował własny, oryginalny styl wynikiem bogatego życia wewnętrznego i obserwacji natury. Jego najwspanialsze dzieło to kościół Sagrada Familia w Barcelonie, który konsekruje podczas wizyty w Hiszpanii Ojciec Święty Benedykt XVI.
więcejJosé Gabriel Segrelles urodził się w Albaida (Walencja) w 1885 r., i tam zmarł w 1969 roku. W wieku 13 lat otrzymał medal Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Walencji. Był uczniem Garnelo, J. Benlliure i Sorolla. Współpracował z „La Esfera” i z „Blanco y Negro”. Już w 1921 roku w Galerii Sztuk Pięknych „El Siglo Futuro” w Barcelonie wystawił obraz o tematyce kalasantyńskiej.
więcejO. Damian Stachowicz, właśc. Jan Stachowicz, Damian to imię zakonne (ur. 23 czerwca 1658 w Sokołowie, zm. 27 listopada 1699 w Łowiczu). W wieku siedemnastu lat wstąpił w Rzeszowie do zakonu pijarów obierając imię Damiana od Trójcy Przenajświętszej.
więcejW pijarskim kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej (dziś katedra polowa Wojska Polskiego przy ul. Długiej) rozpoczęło swoją działalność Bractwo Najświętszego Serca Jezusa (Plac Krasińskich z kościołem Pijarów w Warszawie, Marcin Zaleski, 1830 r.) Zdjęcie: Marcin-Zaleski
więcejWielu mieszkańców Żoliborza nie orientuje się, skąd pochodzi jego nazwa. Część osób potrafi ją tylko przetłumaczyć z francuskiego: „joli bord”, czyli piękny brzeg. Pojawiają się też przypuszczenia, że te słowa wyrzekła ponoć królowa Marysieńka, zachwycona tutejszą okolicą.
więcejStanisław Bonifacy Jundziłł przyszedł na świat „w powiecie lidzkim, w Jasieńcach, w szczupłym dziedzicznym majątku ojca, Benedykta Dunina Jundziłła, w roku 1761 miesiąca maja 6 dnia”. Matką jego była Róża Dowgiałłówna, druga żona Benedykta, która zmarła, gdy syn miał cztery lub pięć lat.
więcejMam przed sobą mały obraz, noszący tytuł; „OSTATNIA KOMUNIA KALASANCJUSZA”, obraz ten namalował Francesco Goya, który był uczniem szkół pijarskich w Hiszpanii.
więcejInformacji o małym kościele Św. Doroty na rzymskim Zatybrzu nie znajdziemy w przewodnikach po Wiecznym Mieście. O jego istnieniu dowiedziałam się przez przypadek, gdy usłyszałam opowieść o. Adama o założeniu jego zakonu.
więcej