Rozważania


Opublikowano: 31 Lipca 2018

77 lat temu podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe dobrowolnie oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka Zygmunta Pilawskiego. Franciszkanin zmarł po dwóch tygodniach męczarni, 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem fenolu.

więcej
Opublikowano: 25 Czerwca 2018

Wakacje w pełni. Wyruszacie na długo wyczekiwany urlop? A może musicie już wracać? W jednym i drugim przypadku czeka Was podróż do której warto się przygotować. Skorzystajcie z tych kilku modlitw, by była ona bezpieczna i spokojna.

więcej
Opublikowano: 25 Czerwca 2018

Bóg nie umieszcza Siebie na wielkim billboardzie. On po prostu jest. Zawsze obok, zawsze blisko, stale obecny. Nie pozwólmy, by w wakacje samotny Chrystus czekał na próżno na spotkanie w Eucharystii, w sakramencie pokuty i pojednania, w modlitwie, w dziękczynieniu za piękno stworzonego świata.

więcej
Opublikowano: 13 Czerwca 2018

Do istotnych elementów czci dla Najświętszego Serca należą nabożeństwa czerwcowe. Jaka jest geneza czerwcowego nabożeństwa, tak popularnego wśród katolików? Dlaczego po maryjnym maju w kolejnym miesiącu oddawana jest cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa?

więcej
Opublikowano: 22 Maja 2018

Zapoznaj się z aniołami i spostrzegaj je często w duchu, bo choć niewidzialne - są przy Tobie obecne...

więcej
Opublikowano: 28 Maja 2018

W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Uroczystość ta stwarza doskonałą okazję do rozważania wielkiej tajemnicy wiary, którą jest Przenajświętsza Eucharystia. Jest też okazją do publicznego uwielbienia Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

więcej
Opublikowano: 17 Maja 2018

Święte miejsca w Polsce słyną z cudownych obrazów i relikwii świętych. Modlili się w nich królowie, przywódcy religijni, poeci, miliony wiernych różnych wyznań. Zwykle są nie tylko żywymi ośrodkami życia duchowego, ale też bezcennymi zabytkami, często też – świadkami historii przez duże "H". Polska może się pochwalić pokaźną liczbą sanktuariów, których sława nierzadko sięga poza jej...

więcej
Opublikowano: 25 Kwietnia 2018

Tradycyjnie miesiąc maj jest poświęcony w modlitwach katolików Matce Bożej. W kościołach odprawia się nabożeństwo majowe, czyli śpiewa się litanię do Matki Bożej. Na wsiach odległych od kościołów ludzie gromadzą się przy figurach i krzyżach i modlą się wspólnie.

więcej
Opublikowano: 12 Kwietnia 2018

Nie co innego, tylko grzech sprowadza Syna Bożego na ziemię. Bóg stworzył człowieka z miłości i dla miłości. Zawiera Bóg z człowiekiem przymierze miłości. Gwarantuje mu szczęście. Wszystko przekreśla jednak grzech nieposłuszeństwa. Człowiek wybiera siebie, a nie Boga. Musi opuścić raj, ale Ojciec, który kocha obiecuje ostateczne zwycięstwo nad kusicielem.

więcej
Opublikowano: 3 Kwietnia 2018

"Bóg wystawił Abrahama na próbę. Rzekł do niego: »Abrahamie!«. A gdy on odpowiedział: »Oto jestem«, powiedział: »Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jaki ci wskażę«". (Rdz 22, 1-2)

więcej
Opublikowano: 9 Marca 2018

Co dzisiaj jednoczy ludzi między sobą? Tym, co powinno ich jednoczyć, jest osoba Jezusa Chrystusa. On nas powinien jednoczyć. On jest Dobrym Pasterzem troszczącym się o nas. Czy w Nim odnajduję siebie i mojego bliźniego?

więcej
Opublikowano: 7 Marca 2018

W tym miesiącu wezwanie litanii zachęca nas, abyśmy zobaczyli Serce Jezusa pełne pokoju, a zarazem zawsze gotowe do pojednania.

więcej
Opublikowano: 20 Lutego 2018

Redemptoryści kontynuują kilkuletnią tradycję proponując w internecie krótkie rozważania Słowa Bożego na każdy dzień Wielkiego Postu

więcej
Opublikowano: 13 Lutego 2018

"Pora Miłosierdzia" Wielki Post i Wielkanoc z Catherine Doherty to przewodnik paschalny oparty zarówno na duchowości Wschodu jak i Zachodu, który może pomóc Czytelnikowi odnowić w sobie pragnienie Boga, noszone gdzieś głęboko w sercu...

więcej
Opublikowano: 1 Lutego 2018

Jest Serce Jezusa naszym życiem i zmartwychwstaniem, gdyż serce to Miłość, a miłość to życie i to życie bez końca. Miłość bowiem nigdy nie umiera, wszystko przetrwa i nigdy nie ustanie. Wypowiadając wezwanie litanijne, trzeba nam dziękować za dar życia, którego źródłem jest Bóg kochający nas bez miary i rodzący nas nieustannie z miłości.

więcej
Opublikowano: 17 Stycznia 2018

W polskiej tradycji bardziej znane jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, gdyż tego dnia święci się świece. Wiecie, jaka jest jego tradycja? Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I (zm. 496 r.). Jest ono nawiązaniem do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. 40 dni po Jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować Je Bogu w...

więcej
Opublikowano: 11 Stycznia 2018

Niech św. Józef Kalasancjusz będzie dla nas wzorem w zbliżaniu się do Boga. słowo Kalasancjusza Św. Józef  Kalasancjusz mówi do mnie w tym miesiącu:       Chciałbym, żeby sprawiono przyjemność panu Vito Santiago i pani Angelice, jego małżonce. Choć nasz zakon czyni wiele, to oni zasługują na jeszcze więcej, a nie wszyscy potrafią dziękować za otrzymane dobrodziejstwa....

więcej
Opublikowano: 22 Grudnia 2017

   Trzej mędrcy przybyli prawdopodobnie z Arabii, Etiopii i dorzecza Tygrysau i Eufratu. Tradycja mówi, że nazywali się Kacper, Melchior i Baltazar. Ich przybycie do nowo narodzonego Jezusa opisuje św. Mateusz w Ewangelii. Podążając za gwiazdą betlejemską przybyli do Betlejem i oddali Dziecięciu pokłon oraz złożyli Mu złoto, kadzidło i mirrę, widząc w Nim zapowiedzianego przez proroków nowego króla.

więcej
Opublikowano: 15 Grudnia 2017

Najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, aby przyjście na świat Chrystusa przyniosło ze sobą radość, pokój, nadzieję i miłość.

więcej
Opublikowano: 1 Grudnia 2017

„BÓG SIĘ RODZI, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony! Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony! Wzgardzony, okryty chwałą, śmiertelny Król nad wiekami, A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami!“  

więcej

Galeria
Multimedia

Warto zobaczyć

Dołącz do nas
Kontakt
KURIA PROWINCJALNA POLSKIEJ PROWINCJI ZAKONU PIJARÓW
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków, tel.: 012 422-17-24, fax: 012 421-98-95
email: kuria@pijarzy.pl
Opracowanie: NetSoftware - All rights reserved © Copyright Wszelkie prawa zastrzeżone